Trendy dřevěných oken


Dřevěná okna jsou pocitově příjemnější, dřevo je krásný přírodní materiál. Nicméně nás zajímá i životnost a nutnost údržby. Proto jedním z hlavních kritérií je kvalita povrchové úpravy. Používané nátěry jsou UV odolné a pružné, takže obavy z nutnosti častého natírání oken patří dávno minulosti. K delší životnosti pomáhá i kvalita použitého materiálu a zaoblené profily oken, na kterých barvy velmi dobře drží.

Běžná záruka na povrchovou úpravu je pětiletá, ale již jsou na trhu i systémy s desetiletou zárukou. Jen je dobré se informovat na podmínky záruky. Ty nejkvalitnější nepodmiňují tuto zárukou žádnou náročnou údržbou. Ale i tak se doporučuje vizuální kontrola (např. při mytí oken), aby se v případě nějakého poškození provedla oprava povrchu zavčasu.

Bezúdržbová dřevěná okna

Pokud chceme dřevěná okna, která určitě nebudeme muset nikdy natírat, máme hned několik možností výběru.

Dřevěné okno Thermowood

Dřevěné okno Thermowood

Jednou variantou dřevěného okna s velmi dlouhou životností je okno, na které je z venkovní strany použito tepelně nebo chemicky upravené dřevo, které je odolné proti povětrnostním vlivům a žádnou povrchovou úpravu nepotřebuje – dřevěné okno Thermowood. Díky tomu může být vzhled dřeva maximálně přírodní a přirozený.

Další variantou je dřevohliníkové okno, tedy dřevěné okno, které je z venkovní strany chráněno hliníkovým pláštěm. Z vnitřní strany (interiéru) zůstávají všechny výhody dřevěného okna od vzhledu až po vynikající tepelně-izolační vlastnosti. Vzhled hliníkového pláště je spíše technický, proto se dřevohliníková okna hodí spíš pro moderní budovy.

Převratnou novinkou je pak dřevěné bezúdržbové okno, které má rám skrytý za fasádou, a tak dosahuje hned několika výhod proti běžným oknům. Skrytý rám okna již nepotřebuje ochranu proti povětrnostním vlivům, díky zateplení fasády dosahuje optimálních tepelně-technických vlastností. Tato nová koncepce okna také poskytuje větší prosklenou plochu, tedy i více světla a větší solární zisky.

Bezúdržbové dřevěné okno

Bezúdržbové okno – skrytý rám

Dřevohliníkové okno

Dřevohliníkové okno

Štítky: